ZEC Starachowice

Studium przypadku dotyczące wyposażenia oraz montażu systemu wyciągu spalin w hali serwisowej autobusów w Starachowicach

Klient:
Zakład Energetyki Cieplnej Starachowice sp. z o.o.
ul. Na Szlakowisku 8
27-200 Starachowice

Wyposażenie NORFI:
Szynowy wyciąg spalin ALU 150 o łącznej długości kanałów szynowych 48 m (3 x 16) oraz o łącznej długości węży 22,5 m (3 x 7,5 m).

Data realizacji: 2022 r.

Natychmiastowe korzyści dla klienta

1

Rozwiązaliśmy problem obecności trujących spalin autobusowych w hali

2

Zapewniliśmy swobodną pracę z włączonym wyciągiem spalin w dowolnym miejscu na stanowisku serwisowym

3

Zminimalizowaliśmy obecność spalin podczas wjazdu/wyjazdu autobusu, wydłużając kanał szynowy do 16 m oraz stosując 7,5 m węże, dzięki temu można zapiąć ssawkę jeszcze w świetle wjazdu bramy

4

Uprościliśmy obsługę wyciągu spalin do minimum, stawiając na prosty w obsłudze manualny system

5

Zapewniliśmy jednoczesność pracy na wszystkich stanowiskach serwisowych bez utraty wydajności systemu

Profil działalności klienta

ZEC Starachowice sp. z o.o. prowadzi swoją działalność na terenie miasta Starachowice, świadcząc usługi głównie w zakresie energii cieplnej (produkcja, przesył i dystrybucja ciepła sieciowego). W ramach utworzonego oddziału Komunikacja, ZEC realizuje kursy komunikacji miejskiej posiadając 21 linii autobusowych obsługujących ponad 900 przystanków w mieście. Na wyposażeniu zajezdni autobusowej znajduje się flota autobusowa złożona z takich marek jak MAN, Mercedes, Solaris zasilana olejem napędowym oraz gazem ziemnym (CNG). Autobusy są wyposażone w dolny układ wydechowy. 

Sytuacja wyjściowa

Na terenie starachowickiej zajezdni wybudowano nową halę serwisową wyposażoną w trzy przejezdne stanowiska serwisowe, dostosowane do 12. metrowych autobusów. Silniki diesla serwisowanych pojazdów są uruchamiane w hali w celach diagnostycznych, co oznacza obecność spalin samochodowych w środowisku pracy. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, obiekty serwisowe, warsztatowe muszą być wyposażone w wyciągi spalin eliminujące toksyczne związki chemiczne wchodzące w skład spalin. 

Oczekiwania klienta

Klient oczekiwał przedstawienia rozwiązania technicznego, które zagwarantuje pracownikom bezpieczną pracę pozbawioną spalin samochodowych wewnątrz hali. Dodatkowo, system wyciągu spalin miał być prosty w obsłudze, aby każdy nowy lub delegowany pracownik był w stanie samodzielnie uruchomić system. Istotnym elementem branym pod uwagę przy wyborze rozwiązania było wpisanie się systemu w charakter codziennej pracy oraz przestrzeń hali.

Propozycja NORFI

Znając oczekiwania Klienta, zaproponowaliśmy Szynowy wyciąg spalin ALU 150 wyposażony w komponenty o podwyższonej odporności temperaturowej do +200°C. Mając na uwadze całkowitą długość serwisowanych pojazdów, wydłużyliśmy kanały szynowe ALU do 16 metrów (dłuższe o 4 m niż autobus), które zostały zamontowane wzdłuż przejezdnych stanowisk serwisowych. Dłuższe kanały oraz 7,5 metrowe, elastyczne węże wyciągowe regulowane balanserem, pozwalają na wcześniejsze wpięcie ssawki do rury wydechowej jeszcze w świetle wjazdu bramy. To samo tyczy się wypięcia ssawki podczas wyjazdu z hali. System dopełniają dwa wydajne wentylatory zamontowane na elewacji, wentylatory są uruchamiane manualnie przez pracownika.

Rekomendacja Klienta

Współpraca z firmą NORFI Polska sp. z o.o. przebiegała bez zarzutów, a realizacja spełniła nasze oczekiwania. Zaproponowane rozwiązanie techniczne zapewnia pracę w pomieszczeniu wolną od spalin autobusowych, dlatego z całym przekonaniem rekomendujemy firmę NORFI Polska sp. z o.o. jako rzetelnego i godnego zaufania partnera biznesowego.
Prezydent Miasta Starachowice